ÜRÜNLER


İÇERİK

Dünyanın en çok sevilen oyuncağı da diyebileceğimiz futbol toplarının futbol karşılaşmalarında kullanılabilmeleri için belli bir standartlara uygun olmaları gerekmektedir. İşte futbol topunun standartları şöyledir; Futbol topunun çevresi: 70 cm (en az 69 cm olmalı) Kullanılan malzeme: Sert deri veya başka uygun malzemeden yapılmış ve yuvarlak olmalıdır. Ağırlığı en çok : 450 gr. En az ise 410 gr olmalı. Basıncı : santimetrekareye 600-1100 gram arasında olmalıdır. Adidas, Nike, Voit marka futbol topları öncelikle dikişli ve dikişsiz olmak üzere 2 gruba ayrılır. KULLANICI GRUBUNA GÖRE TOPLAR 1 – 4 ve 5 NUMARA BOYLAR OLARAK SINIFLANDIRILMIŞTIR. Kullanım özelliğine göre de çim saha, halı saha ve toprak veya sert zeminler için uygun olan modeller üretilmiştir. Futbol topu satın almadan önce tüm bu kriterlerden bir değerlendirme yaparak kullanacağınız zemin ve istediğiniz özellik konusunda satıcıya danışabilirsiniz. 1 Numara toplar: Çocuk grubu için üretilmiş daha küçük toplardır. 4 numara toplar: Genellikle halı sahalarda kullanılan standart topların 1 boy küçük olanıdır. 5 numara standart futbol topları:  Uluslararası yüm müsabakalarda kullanılan futbol toplarıdır. Adidas genellikle dikişsiz lazer yapıştırma teknolojisi ile üretim yapmaktadır. Bu özellik sayesinde topa istenilen hareketin verilmesi ve top kontrolü daha kolay ve kişiselleşmektedir. Yıldız futbol topları ile futbol daha bir keyif vermeye başlayacaktır. Top

  • Yuvarlak,
  • deriden veya bir diğer uygun malzemeden imal edilmiş,
  • çevresi en çok 70 santimetre (28 inç), en az 68 santimetre (27 inç),
  • ağırlığı oyunun başlangıcında en çok 450 gr (16 onz), en az 410 gr (14 onz),
  • basıncı deniz seviyesinde 0.6-1.1 atmosfer (600 gr/cm² – 1100 gr/cm²; 8.5 lbs/sq.in. 15.6 lbs/sq.in.) arasında olacaktır.
Kusurlu Topun Değiştirilmesi Eğer top oyunda iken patlar veya kusurlu hale gelirse:
  • oyun durdurulur,
  • oyun yedek topla ilk topun kusurlu hale geldiği yerden bir hakem atışı ile başlatılır.
Eğer top, bir başlama vuruşu, kale vuruşu, köşe vuruşu, serbest vuruş, penaltı vuruşu veya taç atışı için oyun dışı olduğu sırada patlar veya kusurlu hale gelirse: oyun gereken vuruş veya atışla başlatılır. Top oyun süresince hakemin onayı olmadan değiştirilemez.


Detaylı Bilgi

Futbol Topu Seçimi
Futbol topu alırken karşılaştığımız bazı özellik ve terimler var. Bu yazımızda futbol topu ile alakalı bu terim ve özelliklerden bahsedecez.
Genel olarak toplar altıgen şeklinde parça/panellerden üretilmektedir. Normal futbol toplarında 32 panel bulunmaktadır. Bu panellerin birbirine tutturulması ise 3 türde olmaktadır. Bunlar; El dikişli, makine dikişli ve yapıştırma şeklindedir.
Makine Dikişli Futbol Topu: Bu tip toplarda paneller birbirine makine dikişi ile tutturulur. Dikişler son derece nizami ve düzgündür. Biraz daha ince iplik kullanılarak dikilir.
El Dikişli Futbol Topu: Bu tip toplarda paneller birbirine el dikişi ile tutturulmaktadır. Dikişler daha az nizamidir ve makine dikişine göre dikişler daha büyüktür. Ayrıca dikişte daha kalın bir ipte kullanılmaktadır. Bu bakımdan daha dayanıklı oldukları kabul edilir.
2012 Avrupa Futbol Şampiyonası resmi maç topu Adidas Tango el dikişli bir toptur.
Yapıştırma Futbol Topu: Bu tip toplarda paneller bir birine ve altındaki katmana yapıştırılarak tutturulur.
2010 Dünya Kupasında kullanılan Adidas’ın üretttiği Jabulani topu yapıştırma bir top olup, İngiltere’de Loughborough Üniversitesi tarafından geliştirilmişti.
2014 Dünya Kupasında kullanılan resmi maç topu Adidas’ın ürettiği Brazuca’dır. Bu topta yapıştırma bir toptur.
Futbol topu alırken karşılaştığımız bir diğer kavram ise numara yani boyutudur. Toplar, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) tarafından belirlenen ölçülere uygun olarak üretilmektedir.
Top büyüklükleri ;
5 Numara: 12 yaş ve üstü yetişkinlerin oynayabilecekleri top büyüklüğüdür. Çevresi 68-70 cm arasındadır. Ağırlığı 410-450 gram arasındadır. Yani Uluslararası Futbol Birliği Kurulu(IFAB) ölçülerine uygun olan toplardır. Müsabakalarda oynanan ideal top büyüklüğüdür.
4 Numara: 12 yaş altındaki sporcuların, çocukların oynayabilecekleri top büyüklüğüdür. Çevresi 63 – 66 cm arasındadır. Ağırlığı 350-390 gram arasındadır.
Futbol Topunun Nitelikleri ve Ölçüleri
Deriden ya da uygun bir maddeden yapılmalı.
Çevresi 70 cm’den çok, 68 cm’den az olmamalı.
Maçın başında ağırlığı 450 gr’dan fazla 410 gr’dan az olmamalı.
Deniz seviyesinde basıncı 0.6 – 1.1 atmosfere eşit olmalı.
Resmi Maç Topları
Resmi maçlarda kullanılan topların yukarda belirtilen özellikleri taşıması gerekmektedir. FIFA müsabakalarında ve konfederasyonlar arası organize edilen maçlarda futbol topunun kabul edilebilmesi için aşağıdaki üç logodan birini taşımasını gerektirir:
Resmi “FIFA APPROVED” (FIFA ONAYLI) logo ya da
Resmi “FIFA INSPECTED” (FIFA DENETLİ) logo ya da
Referans “International Matchball Standard” (Uluslararası maç topu standardı)
Topun üzerindeki bu işaretler topun resmi olarak test edildiği ve Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) tarafından belirlenen mininum nitelikleri ve değişik kategoriler için bu niteliklere yapılan eklentileri karşıladığını gösterir. Her kategori için gerekli ilave gereklilikler Uluslararası Futbol Komitesi’nin onayından geçmelidir.
Sözü edilen testler FIFA onaylı enstitüler tarafından yapılır. Uluslararası organize edilen müsabakalar bu üç logodan birini taşımak zorundadırlar.
Dünya markalarının seçkin topları bir tık kadar uzağınızda. İstediğiniz futbol topunu en uygun fiyatlar ve cazip ödeme seçenekleriyle online satış sitemizden güvenle alabilirsiniz…


Detaylı Bilgi

KATEGORİ

Futbol Topları | Toptan ve Perakende Futbol Topu Satışı


Detaylı Bilgi