Topun boyutu: 7 yaş  uygun

Yüzeyi: Topu kavrama kolaylığı ve dayanıklılık sağlayan kauçuk

Ağırlığı: 450 gr üzeri

Kullanım alanları: Outdoor (dış saha) kullanımına uygun

Diğer özellikleri: 12 panelli dizayn, nizami ölçülerde, farklı renkte, okullar ve spor okulları için uygun basketbol topuKauçuk basketbol topları adından da anlasılacagı üzere kauçuktan üretilmistir. Bu toplar özellikle açık alanda oynamak için uygun toplardır. Uygun olmalarındaki en büyük sebep ise suya karsı dayanıklıklarıdır. Yüksek tutus ve sıçrama kalitesi de tercih edilmelerindeki sebepler arasında yer alır.
BASKETBOL TOPLARI ÖZELLIKLERI
Deri basketbol topları poliüreten deriden üretilmistir. Deri basketbol topları kapalı alan için uygundur. Özellikle FIBA (Uluslar arası basketbol federasyonu) resmi maçlarda deri basketbol topları ile oynama zorunlulugu getirmistir. Kauçuk basketbol toplarına nazaran daha az sıçrama gösterseler de sürtünmelere karsı dayanıklı dıs yüzeyleri bulunmaktadır.
Özetle basketbol  topu alırken topun büyüklügüne, yapısına, sıçrama kalitesine ve dayanıklılıgına göre degerlendirmek gerekir. Bununla birlikte basketbol topunu açık alanda mı yoksa kapalı alanda mı kullanacagınız da ayrı bir önem teskil etmektedir.
Ayrıca Fenerbahçe,Besiktas ve Galatasaray basketbol topları da fanatiklerin özellikle tercih ettikleri arasında yer almaktadır.
Basketbol topu ölçüleri: Erkekler için resmi maçlarda kullanılan basket topları 7 numara olarak bilinen ebatlardadır. Dilerseniz daha kolay kavranan ve daha hafif olan 5 veya 6 no’lu topları da kullanabilirsiniz. 5 no’lu toplar 7 yas-13 yas arası çocuklar için uygunken, 6 no’lu basketbol topları 14 yas ve üstü kız çocuklar için önerilmektedir.
Uluslararası maçlarda kullanılan basket topu ölçüleri (7 no’lu ebat) yetiskin erkekler için 75-76 cm çevre uzunlugu (29,5-30 inch) ve 567-624 gr. (20-22 oz.) agırlık olarak belirlenmistir. (Fiba üst sınırları 78 santim ve 650 gram). Bayanların müsabakalarında kullanılan 6 no’lu basket topu ölçüleri ise 72–74 cm (28.5 and 29″) ve 510-567 gramdır (18-20 oz). Size 5 olarak bilinen 5 no’lu basketbol topu ebatları ise 69-71 cm ve 454-510 gramdır.
FIBA basket topu standartları arasında top yüzeyinin deri veya suni-kompozit-sentetik deri olması (alt düzey müsabakalar için kauçuk), alerjik reaksiyonlara yol açacak zehirli veya agır metaller tasımaması da bulunmaktadır. Ayrıca 1,8 metre yükseklikten bırakılan topu 1,3 metreye kadar zıplaması gerekmektedir.
Basket topu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında öncelikle ergonomik kavrama ve top kontrolü, dayanaklılık, ebat (elinize uygunluk) ve sıçrama kalitesi gibi unsurlar yer almaktadır. Topu kullanacagınız yer de önemlidir (zemin durumu ve iç mekan veya dıs mekan-indoor-outdoor). Bu bakımdan açık havada beton zeminler için mukavameti yüksek toplar tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.
En kaliteli basket topu hangisi derseniz, elbetteki resmi maç topları bu konuda ipi gögüslemektedir. Siz de NBA, FIBA, Türkiye Basketbol Ligi veya Euroleague maç topu satın alarak bu keyfe ortak olabilirsiniz. Maç topları yıl itibarıyla degisebilmektedir. Iç mekanlara özel tasarlanmıs bu topların derin kanallı tasarımı ile kavraması oldukça kolaydır. Basketbol maç topu fiyatları. Antremanlar için özel olarak üretilen basketbol topları da mevcuttur. Örnegin uzun mesafe sut yetenegini artıran ve kasları güçlendiren daha agır (1,4 kg. gibi) basket topları da mevcuttur. Sut yüzdesini artırmaya yönelik daha büyük (31,5 inç çevreli) antreman topları da bulunmaktadır.