İÇERİK

Voleybol topu nasıl olmalıdır sorunuza yanıt vermek maksadıyla uluslar arası voleybol topu standartları konusunu burada incelemekteyiz.
Voleybol topu özellikleri
Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından da takip edilen FIVB Voleybol Oyun Kuralları çerçevesinde voleybol topunun belirli standartlar taşıması hükme bağlanmıştır. Söz konusu standartlara göre kapalı spor salonunda kullanılan resmi voleybol topunun özellikleri olarak şunlar belirtilmektedir:
Voleybol topu içinde lastik veya benzeri bir maddeden bir kesenin bulunduğu esnek deri ya da sentetik deriden yapılmış ve küresel olmalıdır. Top rengi konusunda belirli bir renk belirtilmemiş, bunun yerine tek ve açık bir renk veya kombinasyonu uygun bulunmuştur.
Voleybol topu ölçüleri şunlardır:
Voleybol topu ağırlığı 260-280 gram olmalıdır.
Top çevresinin ise 65-67 santimetre arasında bulunması gerekmektedir. Voleybol topu iç basıncı 4.26 ila 4.61 psi değerlerini göstermelidir. (0.30 – 0.325 kg/cm² yani 294-318 mbar veya hPa).
Plaj voleybol topu biraz daha büyük, daha yumuşak vuruşlara izin vermesi bakımından daha düşük iç basınçlı ve pürüzlü dış yüzeye sahiptir.
Piyasada her biri 3 parçadan oluşan 6 bölümlü voleybol topları görebileceğiniz gibi daha doğru kavramaya olanak sağlayan ve 8 parçanın birleşmesinden oluşan Yıldız Sport marka voleybol topları da satılmaktadır.
Spor mağazalarında, profesyonel amaçlı voleybol topları yanında voleybolu yeni öğrenenlere yönelik daha yumuşak ve hafif, nispeten daha ucuz voleybol topları da bulmanız mümkündür. Mini voleybol topları da bunlara örnek olarak verilebilir


Detaylı Bilgi

KATEGORİ

Voleybol Topları | Toptan ve Perakende Voleybol Topu Satışı


Detaylı Bilgi