Sentetik Deri Voleybol Topu

Malzeme : Sentetik deri, lateks iç astar

Zemin :
 İç ve Dış mekana uygun

Ağırlık : 220 gr. ve üzeri


Voleybol Topları

Voleybol topu nasıl olmalıdır sorunuza yanıt vermek maksadıyla uluslar arası voleybol topu standartları konusunu burada incelemekteyiz.
Voleybol topu özellikleri
Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından da takip edilen FIVB Voleybol Oyun Kuralları çerçevesinde voleybol topunun belirli standartlar tasıması hükme baglanmıstır. Söz konusu standartlara göre kapalı spor salonunda kullanılan resmi voleybol topunun özellikleri olarak sunlar belirtilmektedir:
Voleybol topu içinde lastik veya benzeri bir maddeden bir kesenin bulundugu esnek deri ya da sentetik deriden yapılmıs ve küresel olmalıdır. Top rengi konusunda belirli bir renk belirtilmemis, bunun yerine tek ve açık bir renk veya kombinasyonu uygun bulunmustur.
Voleybol topu ölçüleri sunlardır:
Voleybol topu agırlıgı 260-280 gram olmalıdır.
Top çevresinin ise 65-67 santimetre arasında bulunması gerekmektedir. Voleybol topu iç basıncı 4.26 ila 4.61 psi degerlerini göstermelidir. (0.30 – 0.325 kg/cm² yani 294-318 mbar veya hPa).
Plaj voleybol topu biraz daha büyük, daha yumusak vuruslara izin vermesi bakımından daha düsük iç basınçlı ve pürüzlü dıs yüzeye sahiptir.
Piyasada her biri 3 parçadan olusan 6 bölümlü voleybol topları görebileceginiz gibi daha dogru kavramaya olanak saglayan ve 8 parçanın birlesmesinden olusan Yıldız Sport marka voleybol topları da satılmaktadır.
Spor magazalarında, profesyonel amaçlı voleybol topları yanında voleybolu yeni ögrenenlere yönelik daha yumusak ve hafif, nispeten daha ucuz voleybol topları da bulmanız mümkündür. Mini voleybol topları da bunlara örnek olarak verilebilir